Jak sprzątać zabytkowe obiekty?

Udostępnij na mediach spłecznościowych i komunikatorach

Jak sprzątać zabytkowe obiekty?

Co to jest korozja?

Korozja pojawiająca się na zabytkowych przedmiotach metalowych jest reakcją chemiczną, w której metal próbuje powrócić do swojego naturalnego stanu mineralnego. Często objawia się to zielonymi osadami na miedzi i czerwono-brązowymi osadami na żelazie. Główną przyczyną korozji metali jest wilgotne środowisko. Czyszczenie i pielęgnacja zabytkowych przedmiotów metalowych tylko z Grupa VIP!

Jak usunąć korozję?

Trochę korozji jest dobre! Jeśli twój metalowy historyczny przedmiot ma cienką ciemną warstwę na powierzchni, może to działać jako bariera ochronna przed dalszym rozkładem powierzchni. Nazywa się to patynowaniem lub matowieniem powierzchni.

Zalecamy unikanie prób samodzielnego usuwania silnego nagromadzenia korozji na zabytkowych i historycznych powierzchniach – na zabytkowych tkankach historycznych. Często trzeba to robić pod mikroskopem w kontrolowanych warunkach. Nadmierne użycie środków do polerowania i chemikaliów, może usunąć oryginalną powierzchnię, tracąc oryginalny wygląd – detale i dekorację. Na przykład nie można już zidentyfikować daty monety, jeśli powierzchnia została wytarta i usunięta zbyt mocno. Może również spowodować, że metal stanie się cieńszy i zużyje srebrzenie – czy też złocenie. Porozmawiaj z konserwatorem zabytków i dzieł sztuki – antyków i mebli historycznych, jeśli obawiasz się korozji na swoim obiekcie lub chcesz znaleźć najbardziej odpowiedni program zakresu czyszczenia.

Jak dbać o obiekt w przyszłości?

Jedną z najbardziej szkodliwych substancji dla metali są oleje i kwasy z naszych palców, które mogą wżerać się w powierzchnię metalu. Zalecamy zawsze nosić ubrania bawełniane, nitrylowe lub lateksowe podczas pracy z metalowymi przedmiotami. Zmniejszy to również ślady, a tym samym potrzebę wykonania usług porządkowych z zakresu czynności czyszczenia. Odkurzenie metalowego antycznego przedmiotu miękką ściereczką z mikrofibry lub miękką szczotką z włosia wieprza lub kucyka pomoże zapobiec gromadzeniu się kurzu i brudu i innych niepożądanych bakterii. Polerowanie lub pokrywanie powierzchni woskiem powinno być rzadko konieczne i powinno być podejmowane wyłącznie po usunięciu kurzu i brudu. W zależności od kategorii obiektu i warunków środowiskowych – atmosferycznych, w celu zabezpieczenia muzealnych eksponatów – powierzchni przed wilgocią i zapobieżenia przyszłej korozji, można zastosować wosk lub lakier – jako izolator. Przechowuj w środowisku o niskiej wilgotności i pakuj przy użyciu materiałów obojętnych, takich jak koperty piankowe lub bez kwasowe.

Skarb – wartość zabytkowych monet poddanych niedawno konserwacji został zapakowany w pojedyncze koperty z papieru bez kwasowego, zapieczętowane w plastikowym pudełku z polipropylenu, aby zapewnić kontrolowane i bezpieczne środowisko, oraz saszetkę z żelem krzemionkowym w celu zmniejszenia procesu zawilgocenia. Pamiętaj więc, unikaj coli i delikatnie szczotkuj przedmioty, aby zachować prawidłowy – nie uszkodzony wygląd.

Jako profesjonalna firma sprzątająca –  Grupa VIP – Świadczymy usługi konserwacji –  usługi porządkowe i sprzątania – doczyszczania zabytkowych eksponatów muzealnych, znajdujących się w zbiorach prywatnych oraz instytucjach państwowych, takich jak: dwory, pałace, zamki, obiekty kultu religijnego: kościoły, klasztory, kaplice, ratusze, kamienice, itp. oraz zapewniamy wsparcie muzeom, organizacjom zajmującym się dziedzictwem kulturowym i osobom fizycznym w opiece nad zbiorami historycznymi i ich konserwacji, (renowacja antyków, dzieł sztuki, mebli zabytkowych, mebli antycznych), oraz w spełnianiu standardów zawodowych. Jeśli masz przedmioty wymagające trochę troski, sprawdź, czy nasi specjaliści od konserwacji obiektów zabytkowych – renowacji –  i doczyszczania, mogą udzielić ci wskazówek,  dotyczących usług czyszczenia bez uszkodzeń, porad dotyczących przechowywania lub wyceny naprawy.

Zamów darmową wycenę:

Tel. 605-211-470

e-mail: biuro@grupavip.com.pl

ZADZWOŃ