Czyszczenie obiektów i eksponatów muzealnych – Czy warto?

Sprzątanie obiektów muzealnych – zabytkowych | Czy warto?

Czyszczenie artefaktów muzealnych to delikatny proces, który wymaga wiedzy i ostrożności, aby uniknąć uszkodzenia eksponatów. Istnieje kilka metod czyszczenia artefaktów muzealnych, w zależności od rodzaju materiału, z którego artefakt jest wykonany oraz poziomu zabrudzenia i brudu, który należy usunąć. Najpopularniejszą metodą jest użycie miękkiej szczotki i łagodnego mydła lub detergentu w celu delikatnego usunięcia wszelkich zabrudzeń z powierzchni. Jeśli artefakt jest wykonany z delikatniejszego materiału, takiego jak kość lub kość słoniowa, można użyć bardziej miękkiego pędzla lub wacika. Bardziej uporczywy brud może wymagać użycia łagodnego rozpuszczalnika, takiego jak alkohol izopropylowy. Należy zauważyć, że czyszczenie artefaktów muzealnych różni się od czyszczenia zwykłych przedmiotów gospodarstwa domowego. Środki czyszczące i rozpuszczalniki, których można bezpiecznie używać do artefaktów muzealnych, są często zbyt ostre dla artykułów gospodarstwa domowego. Ponadto wiele domowych środków czyszczących zawiera materiały ścierne, które mogą uszkodzić powierzchnię artefaktu. W razie wątpliwości zawsze najlepiej jest skonsultować się z profesjonalnym konserwatorem przed przystąpieniem do czyszczenia jakiegokolwiek artefaktu muzealnego.

Brud jest starannie usuwany z artefaktów zaraz po ich odkryciu w terenie. Czyszczenie artefaktu można wykonać delikatnym pędzelkiem lub szczoteczką do zębów, w zależności od jego rodzaju. Nierzadko zdarza się, że materiały stają się zbyt delikatne, aby pozostawić je tam, gdzie zostały odkryte, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom.

W większości przypadków możesz umyć i wysuszyć większość przedmiotów na miejscu za pomocą tac do suszenia. Delikatnie umyj nie kruchą ceramikę, kości lub kamienne kawałki czystą wodą i szczoteczką do zębów, aby usunąć brud i plamy. Wielu hobbystów jest zachwyconych odkryciem, że ich złote monety i artefakty zostały odkryte w tak czystym, niemal nieskazitelnym stanie, że można je zwrócić na ziemię. Zwykle wymagane jest tylko delikatne namoczenie w wodzie z mydłem. W rezultacie blask twojego złotego przedmiotu powinien powrócić do pierwotnego stanu. Przetrzyj porcelanową figurkę miękką ściereczką zamoczoną w wodzie, a następnie delikatnie wyczyść niestrzępiącą się ściereczką. Jeśli używasz środków czyszczących zawierających wybielacz lub amoniak, ryzykujesz uszkodzenie swoich przedmiotów kolekcjonerskich.

Jak czyścić artefakty?

Artefakty można czyścić na wiele sposobów, w zależności od materiałów, z których są wykonane oraz rodzaju zabrudzeń, które się na nich znajdują. Na przykład metalowe artefakty można czyścić łagodnym detergentem i wodą, podczas gdy bardziej delikatne przedmioty mogą wymagać czyszczenia miękką szczotką i wodą destylowaną. Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej unikać stosowania ostrych chemikaliów lub środków czyszczących na artefaktach, ponieważ mogą one uszkodzić materiały. Usługi sprzątania najlepiej powierzyć profesjonalistom z zakresu doczyszczania eksponatów muzealnych itp.

Znaczenie czyszczenia artefaktów:

Czysty przedmiot jest niezbędny do zachowania historii kultury i jej obiektów. Czyszczenie artefaktów ogranicza rozprzestrzenianie się pleśni i innych szkodliwych organizmów, a także usuwa kurz, brud i inne zanieczyszczenia. Ponadto czyszczenie artefaktów pomaga chronić je przed skutkami pogody i degradacji środowiska. Podczas czyszczenia czystych artefaktów powszechnie używana jest bieżąca woda. Pędzle szablonowe są czasami używane do usuwania brudu z powierzchni szablonu. Przedmioty z podobnego materiału są często prane razem, aby uniknąć uszkodzeń. W rzadkich przypadkach do szorowania przedmiotu używa się sztywnej szczotki. Czyszczenie artefaktów jest krytyczną częścią ich ekspozycji i ekspozycji w muzeach i innych instytucjach. Czyszczenie artefaktów – eksponatów muzealnych pomaga w zachowaniu i ochronie tych reliktów.

Jak dbać o artefakty?

O artefakty – eksponaty muzealne można dbać na wiele sposobów, w zależności od ich składu i przeznaczenia. Na przykład metalowe artefakty można czyścić miękką ściereczką i łagodnym mydłem i wodą, podczas gdy bardziej delikatne przedmioty mogą wymagać odkurzenia miękką szczotką. Ogólnie rzecz biorąc, ważne jest ostrożne obchodzenie się z artefaktami, ponieważ mogą być kruche lub łamliwe. Grupa VIP – firma sprzątająca – zdecydowanie odradza usuwanie artefaktów ze stanowisk archeologicznych. Jeśli to zrobisz, możesz zostać ukarany grzywną i/lub nawet więzieniem. Archeologia to zaszczytna profesja, ale zabieranie z niej artefaktów jest też niezwykle niebezpieczne. Archeolodzy pracują w niezwykle niebezpiecznych i odległych środowiskach, więc artefakty są podatne na kradzież i skażenie. Chroniąc stanowiska archeologiczne, możemy zapewnić zachowanie dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawie dotyczącym zabierania artefaktów, możesz skontaktować się z Grupa VIP.

Czy należy zwrócić muzealne artefakty?

Repatriacja artefaktów przechowywanych w muzeach jako środek sprawiedliwości naprawczej byłaby właściwa. Dla niektórych osób nie są one jedynie źródłem rozrywki; dla wielu są również źródłami o znaczeniu historycznym i kulturowym. Utrata artefaktu jest nie tylko kosztowna dla muzeum, ale także dla ogółu społeczeństwa. Muzea są odpowiedzialne za ochronę artefaktów i zapewnienie ich zachowania oraz wykorzystania edukacyjnego i rekreacyjnego. Opieka nad artefaktem, który nie jest ich własnością, nie jest obowiązkiem prywatnej firmy.Istnieje kilka powodów, dla których muzea nie powinny zwracać artefaktów z kraju pochodzenia. Drugim powodem, dla którego muzea wypożyczają artefakty zamiast je kupować, jest to, że często jest to tańsze. Chociaż czasami tak się dzieje, utrata lub uszkodzenie artefaktu może być kosztowne dla muzeów.Oprócz faktu, że muzea nie są odpowiedzialne za bezpieczeństwo i konserwację artefaktów, które nie są własnością muzeów, należy pamiętać, że muzea nie są do tego zobowiązane. Artefakt jest obowiązkiem prywatnej firmy za opiekę nad nim i udostępnianie go ogółowi społeczeństwa.Nie zawsze dobrym pomysłem jest odsyłanie artefaktów do ich kraju pochodzenia. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że dyrektorzy muzeów nie są odpowiedzialni za bezpieczeństwo i konserwację artefaktów, które nie należą do nich, a muzea nie ponoszą odpowiedzialności w przypadku utraty lub uszkodzenia artefaktów. Artefakt musi być odpowiednio pielęgnowany i udostępniany ogółowi społeczeństwa.

 Artefakty powinny być repatriowane do kraju pochodzenia

Należy rozpoznać pochodzenie artefaktów; repatriacja jest właściwym krokiem. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że są one częścią tkanki kulturowej obszaru, na którym zostały wyprodukowane, ponieważ mają z nim szczególny związek.Zgodnie z nowymi wytycznymi, muzea powinny rozważyć zwrot artefaktów zabranych podczas brytyjskiej „okupacji”. Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę, że rząd Egiptu wezwał do zwrotu artefaktów zabranych podczas brytyjskiej „okupacji”, co jest obecnie drażliwym tematem w kraju.Według Egipcjan kamień z Rosetty, który został skradziony podczas rewolucji francuskiej, powinien zostać zwrócony do Egiptu. Kluczowe znaczenie ma zrozumienie historii tych obiektów, aby określić, w jaki sposób powinny one zostać zwrócone ich prawowitym właścicielom. Wiele osób w Ameryce Północnej chce zwrotu starożytnej tabliczki i innych przedmiotów, ponieważ twierdzą, że instytucje europejskie nadal je wystawiają, mimo że zostały splądrowane i wykorzystane podczas rządów kolonialnych.Zwrot artefaktów ich prawowitym właścicielom jest słuszny, a muzea powinny to rozważyć w przypadku przedmiotów zabranych podczas brytyjskiej „okupacji”.

Czyszczenie artefaktu – eksponatów muzealnych:

Podczas czyszczenia artefaktu należy bardzo uważać, aby go nie uszkodzić. W zależności od wieku i materiału artefaktu można zastosować różne metody czyszczenia. Na przykład bardzo delikatne przedmioty mogą wymagać specjalnych środków czyszczących i narzędzi, podczas gdy mniej delikatne przedmioty można czyścić zwykłą ściereczką.

Czyste muzeum:

Czyste muzeum to miejsce, w którym eksponaty są zadbane, a otoczenie czyste i uporządkowane. Ten typ muzeum jest zazwyczaj przyjemniejszy dla zwiedzających, ponieważ mogą oni skupić się na eksponatach bez rozpraszania się przez otoczenie.

Muzeum czystości:

Sale i pomieszczenia muzealne to miejsca, w którym odnoszący sukcesy właściciel firmy Grupa VIP, daje ogółowi społeczeństwa wgląd w to, jak to jest być profesjonalistą w dziedzinie sprzątania obiektów muzealnych, eksponatów, obiektów zabytkowych z każdej epoki historycznej. Dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem z szeroką publicznością. Współpraca z firmą sprzątającą Grupa VIP – może pomóc każdemu poprawić swoje umiejętności w zakresie sprzątania, ponieważ jest ona odnoszącym sukcesy właścicielem firmy z rozległą wiedzą i doświadczeniem w zakresie wykonywania specjalistycznych usług sprzątania zabytków takich jak: sprzątanie muzeów, sprzątanie zamków, sprzątanie pałaców, sprzątanie dworów, oraz sprzątanie innych obiektów i nieruchomości zabytkowych i historycznych. Współpracuj z najlepszymi !

Zamów darmową wycenę:
tel. +48 605-211-470
English EN French FR German DE Italian IT Polish PL Spanish ES Ukrainian UK

Firma sprzątająca KrakówFirma sprzątająca Warszawa | Firma sprzątająca Wieliczka | Firma sprzątająca Nowy Sącz | Firma sprzątająca Skawina | Firma sprzątająca Myślenice | Firma sprzątająca KatowiceS | www.vipgruppe.com

Klienci najczęściej odwiedzają nas z miast:

Województwo Małopolskie

Andrychów, Bochnia, Brzesko, Jasło, Brzeszcze, Chrzanów, Nowy Wiśnicz, Dąbrowa Tarnowska, Szczucin, Dobczyce, Dąbrowa Tarnowska, Gdów, Gorlice, Jordanów, Kalwaria Zebrzydowska, Kraków, Krynica-Zdrój, Krzeszowice, Kęty, Libiąż, Limanowa, Maków Podhalański, Miechów, Mszana Dolna, Myślenice, Sułkowice, Bochnia, Dobczyce, Kraków – Nowa Huta, Niepołomice, Nowy Sącz, Nowy Targ, Olkusz, Oświęcim, Proszowice, Rabka-Zdrój, Bukowno, Szczawnica, Skawina, Stary Sącz, Sucha Beskidzka, Maków Podhalański, Szczucin, Słomniki, Miechów, Tarnów, Trzebinia, Tuchów, Wadowice, Andrychów, Brody, Wieliczka, Wolbrom, Zakopane, Usługi dostępne w woj. małopolskim, Krakowie i jej dzielnicach: Bieńczyce, Kocmyrzów - Luborzyca, Bieżanów – Prokocim, Czyżyny, Bronowice, Grzegórzki, Krowodrza, Mistrzejowice, Olsza, Podgórze. Usługi dostępne w regionie i dzielnicach: Kraków-Nowa Huta, Prądnik Biały, Prądnik Czerwony, Podgórze Duchackie, Ugorek, Stare Miasto - Kazimierz, Swoszowice, Wzgórza Krzesławickie, Zabierzów, Zielonki, Tyniec, Zwierzyniec, Borek Fałęcki, Łagiewniki, Węgrzce, Michałowice, Raciborowice, Kraków ul. Moniuszki, Mogilska, Radzikowskiego, Bajana, Tyniecka, Lubostroń, Kuźnicy Kołłątajowskiej, Osiedle Wandy,Walerego Sławka, Widnokrąg, Centralna-Zielona-Magazynowa, Marii Jasnorzewskiej, Poznańska, Chełmska, Bartosza Głowackiego, Szlak, Słomniki, Dietla, Kalwaryjska, Kraków Rynek Główny, Floriańska, Bieżanowska, Gertrudy, Balicka, Starowiślna, Grzegórzecka, Dąbie, Wadowicka, Zawiła, Tadeusza Kościuszki, Zwierzyniecka, Kapelanka, Babińskiego, Aleje Pokoju, Nowohucka, Centralna, Czyżyny, Igołomia, Mrozowa, Wielicka, Stradomska, Bieńczyce-Kocmyrzów, Luborzyca, Dekerta,

Województwo Śląskie

Bielsko-Biała, Bytom, Będzin, Chorzów, Cieszyn, Czechowice-Dziedzice, Czeladź, Czerwionka-Leszczyny, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Katowice, Knurów, Lubliniec, Mikołów, Myszków, Mysłowice, Orzesze, Piekary Śląskie, Pszczyna, Pszów, Pyskowice, Racibórz, Radlin, Ruda Śląska, Rybnik, Rydułtowy, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Tarnowskie Góry, Tychy, Wodzisław Śląski, Zabrze, Zawiercie, Łaziska Górne, Świętochłowice, Żory, Żywiec,

Województwo Dolnośląskie

Bielawa, Bogatynia, Boguszów-Gorce, Bolesławiec, Brzeg Dolny, Bystrzyca Kłodzka, Chojnów, Dzierżoniów, Góra, Głogów, Jawor, Jelcz-Laskowice, Jelenia Góra, Kamienna Góra, Kąty Wrocławskie, Kłodzko, Legnica, Lubań, Lubin, Lwówek Śląski, Milicz, Nowa Ruda, Oleśnica, Oława, Polkowice, Siechnice, Strzegom, Strzelin, Syców, Trzebnica, Wałbrzych, Wołów, Wrocław, Zgorzelec, Ziębice, Ząbkowice Śląskie, Złotoryja, Środa Śląska, Świdnica, Świebodzice,

Województwo Kujawsko-pomorskie

Aleksandrów Kujawski, Barcin, Białe Błota, Brodnica, Bydgoszcz, Chełmno, Chełmża, Ciechocinek, Gniewkowo, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Inowrocław, Jabłonowo Pomorskie, Janikowo, Janowiec Wielkopolski, Kcynia, Koronowo, Kowal, Kowalewo Pomorskie, Kruszwica, Lipno, Mogilno, Nakło nad Notecią, Nowe, Osielsko, Radziejów, Rypin, Skępe, Solec Kujawski, Strzelno, Szubin, Sępólno Krajeńskie, Toruń, Tuchola, Więcbork, Wąbrzeźno, Włocławek, Łabiszyn, Świecie, Żnin,

Województwo Lubelskie

Annopol, Bełżyce, Biała Podlaska, Biłgoraj, Bychawa, Chełm, Dęblin, Hrubieszów, Janów Lubelski, Kock, Końskowola, Krasnystaw, Kraśnik, Kurów, Lubartów, Lublin, Międzyrzec Podlaski, Nałęczów, Niedrzwica Duża, Niemce, Opole Lubelskie, Parczew, Piaski, Poniatowa, Puławy, Radzyń Podlaski, Rejowiec Fabryczny, Ryki, Stoczek Łukowski, Szczebrzeszyn, Terespol, Tomaszów Lubelski, Turka, Tyszowce, Włodawa, Zamość, Zwierzyniec, Łuków, Łęczna, Świdnik,

Województwo Lubuskie

Babimost, Bytom Odrzański, Cybinka, Czerwieńsk, Dobiegniew, Drezdenko, Gorzów Wielkopolski, Gubin, Iłowa, Jasień, Kargowa, Kostrzyn nad Odrą, Kożuchów, Krosno Odrzańskie, Kłodawa, Lubsko, Międzyrzecz, Nowa Sól, Nowe Miasteczko, Nowogród Bobrzański, Przylep, Racula, Rzepin, Skwierzyna, Strzelce Krajeńskie, Sulechów, Sulęcin, Szprotawa, Sława, Słubice, Witnica, Wschowa, Zbąszynek, Zielona Góra, Świebodzin, Żagań, Żary,

Województwo Łódzkie

Aleksandrów Łódzki, Andrespol, Bełchatów, Brzeziny, Błaszki, Działoszyn, Głowno, Koluszki, Konstantynów Łódzki, Ksawerów, Kutno, Opoczno, Ozorków, Pabianice, Pajęczno, Piotrków Trybunalski, Poddębice, Radomsko, Rawa Mazowiecka, Rzgów, Sieradz, Skierniewice, Stryków, Sulejów, Szadek, Szczerców, Tomaszów Mazowiecki, Tuszyn, Wieluń, Wieruszów, Zduńska Wola, Zelów, Zgierz, Złoczew, Łask, Łowicz, Łódź, Łęczyca, Żychlin,

Województwo Mazowieckie

Błonie, Ciechanów, Garwolin, Gostynin, Grodzisk Mazowiecki, Grójec, Józefów, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Kozienice, Legionowo, Marki, Mińsk Mazowiecki, Mława, Nowy Dwór Mazowiecki, Ostrołęka, Ostrów Mazowiecka, Otwock, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Przasnysz, Pułtusk, Płock, Płońsk, Radom, Radzymin, Siedlce, Sierpc, Sochaczew, Sokołów Podlaski, Sulejówek, Warszawa, Wołomin, Wyszków, Zielonka, Zwoleń, Ząbki, Łomianki, Żyrardów,

Województwo Opolskie

Biała, Bogacica, Brzeg, Byczyna, Czarnowąsy, Dobrodzień, Dobrzeń Wielki, Gogolin, Gorzów Śląski, Grodków, Głogówek, Głubczyce, Głuchołazy, Jemielnica, Kietrz, Kluczbork, Kolonowskie, Korfantów, Krapkowice, Kędzierzyn-Koźle, Lewin Brzeski, Namysłów, Niemodlin, Nysa, Olesno, Opole, Otmuchów, Ozimek, Paczków, Praszka, Prudnik, Prószków, Rudniki, Skarbimierz Osiedle, Strzelce Opolskie, Tarnów Opolski, Ujazd, Wołczyn, Zawadzkie, Zdzieszowice,

Województwo Podkarpackie

Boguchwała, Brzostek, Brzozów, Czudec, Dukla, Dynów, Dębica, Frysztak, Gorzyce, Głogów Małopolski, Jarosław, Jasło, Jedlicze, Kańczuga, Kolbuszowa, Krasne, Krosno, Lesko, Leżajsk, Lubaczów, Mielec, Nisko, Nowa Dęba, Pilzno, Przemyśl, Przeworsk, Radomyśl Wielki, Radymno, Rakszawa, Ropczyce, Rudnik nad Sanem, Rzeszów, Sanok, Sokołów Małopolski, Stalowa Wola, Strzyżów, Sędziszów Małopolski, Tarnobrzeg, Ustrzyki Dolne, Łańcut,

Województwo Podlaskie

Augustów, Białystok, Bielsk Podlaski, Brańsk, Choroszcz, Ciechanowiec, Czarna Białostocka, Czyżew, Dobrzyniewo Duże, Dąbrowa Białostocka, Fasty, Grabówka, Grajewo, Hajnówka, Ignatki-Osiedle, Kleosin, Knyszyn, Kolno, Księżyno, Lipsk, Mońki, Raczki, Sejny, Siemiatycze, Sokoły, Sokółka, Suchowola, Supraśl, Suwałki, Szczuczyn, Szepietowo, Sztabin, Wasilków, Wysokie Mazowieckie, Zabłudów, Zambrów, Zaścianki, Łapy, Łomża,

Województwo Pomorskie

Banino, Bolszewo, Borkowo, Brusy, Bytów, Chojnice, Chwaszczyno, Czersk, Człuchów, Gdańsk, Gdynia, Gościcino, Kartuzy, Kokoszkowy, Kowale, Kościerzyna, Kwidzyn, Luzino, Lębork, Malbork, Miastko, Nowy Dwór Gdański, Pelplin, Prabuty, Pruszcz Gdański, Puck, Reda, Rumia, Sierakowice, Skarszewy, Sopot, Starogard Gdański, Sztum, Słupsk, Tczew, Ustka, Wejherowo, Władysławowo, Zblewo, Żukowo,

Województwo Świętokrzyskie

Bieliny, Bilcza, Bodzentyn, Bogoria, Busko-Zdrój, Chmielnik, Chęciny, Daleszyce, Górno, Jędrzejów, Kazimierza Wielka, Kielce, Końskie, Kunów, Małogoszcz, Miedziana Góra, Mniów, Morawica, Nowa Słupia, Opatów, Ostrowiec Świętokrzyski, Ożarów, Pacanów, Pawłów, Piekoszów, Pińczów, Połaniec, Radoszyce, Sandomierz, Skarżysko-Kamienna, Starachowice, Staszów, Stopnica, Stąporków, Suchedniów, Sędziszów, Włoszczowa, Zagnańsk, Łagów, Łopuszno,

Województwo Warmińsko-mazurskie

Barczewo, Bartoszyce, Biskupiec, Braniewo, Dobre Miasto, Działdowo, Elbląg, Ełk, Giżycko, Gołdap, Górowo Iławeckie, Iława, Iłowo-Osada, Jonkowo, Kisielice, Korsze, Kurzętnik, Kętrzyn, Lidzbark, Lidzbark Warmiński, Lubawa, Mikołajki, Morąg, Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lubawskie, Olecko, Olsztyn, Olsztynek, Orneta, Orzysz, Ostróda, Pasym, Pasłęk, Pisz, Reszel, Rybno, Susz, Szczytno, Węgorzewo,

Województwo Wielkopolskie

Chodzież, Czarnków, Gniezno, Gostyń, Grodzisk Wielkopolski, Jarocin, Kalisz, Komorniki, Konin, Kostrzyn, Koziegłowy, Koło, Kościan, Krotoszyn, Kórnik, Kępno, Leszno, Luboń, Mosina, Nowy Tomyśl, Oborniki, Ostrzeszów, Ostrów Wielkopolski, Piła, Pleszew, Plewiska, Poznań, Rawicz, Swarzędz, Szamotuły, Słupca, Trzcianka, Turek, Wolsztyn, Wronki, Września, Wągrowiec, Złotów, Śrem, Środa Wielkopolska,

Województwo Zachodniopomorskie

Barlinek, Barwice, Bezrzecze, Białogard, Borne Sulinowo, Chojna, Choszczno, Czaplinek, Darłowo, Drawsko Pomorskie, Dębno, Goleniów, Gryfice, Gryfino, Kamień Pomorski, Karlino, Koszalin, Kołobrzeg, Maszewo, Mielno, Mierzyn, Myślibórz, Nowogard, Police, Połczyn-Zdrój, Przecław, Pyrzyce, Płoty, Sianów, Stargard, Szczecin, Szczecinek, Sławno, Trzebiatów, Warzymice, Wałcz, Złocieniec, Łobez, Świdwin, Świnoujście,

Województwo Wielkopolskie

Powiat Złotowski, Złotów, Jastrowie, Krajenka, Okonek, Lipka, Tarnówka, Zakrzewo, Powiat Pilski, Piła, Łobżenica, Ujście, Wyrzysk, Wysoka, Białośliwie, Kaczory, Miasteczko Krajeńskie, Szydłowo, Powiat Chodziaski, Chodzież, Margonin, Szamocin, Budzyń Powiat Czarnkowsko-trzciankowski, Krzyż Wielkopolski, Trzcianka, Wieleń, Czarnków, Drawsko, Lubasz, Połajewo Powiat Wągrowiecki, Damasławek, Mieścisko, Wapno, Wągrowiec, Gołańcz, Skoki Powiat Obornicki, Oborniki, Rogoźno, Ryczywół Powiat Szamotulski, Ostroróg, Pniewy, Szamotuły, Wronki, Duszniki, Kaźmierz, Obrzycko Powiat Międzychodzki, Chrzypsko Wielkie, Kwilcz, Międzychód, Sieraków Powiat Poznański, Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz, Tarnowo Podgórne Powiat Nowotomyski, Lwówek, Nowy Tomyśl, Opalenica, Zbąszyń, Kuślin, Miedzichowo Powiat Grodziski, Grodzisk Wielkopolski, Rakoniewice, Wielichowo, Granowo, Kamieniec Powiat Wolsztyński, Wolsztyn, Przemęt, Siedlec,

Oferta według rodzaju obsługiwanych obiektów:

Oferta według rodzaju wykonywanych usług:

ZADZWOŃ